Contact

İLETİŞİM

HARİTA

Neredeyiz

İLETİŞİM

Telefon, E-posta veya İletişim Formu

SSS

Sık Sorulan Sorular ve Konaklama Koşulları

COVID-19

Covid-19 Bilgilendirme

İLETİŞİM

İletişim Numarası

+90 532 111 58 81 09:00 – 21:00 arası

Whatsapp

+90 536 523 58 81 09:00 – 21:00 arası

Email

info@yediburunlar.net

Adres

Boğaziçi Mah. Yediburunlar Sokak No:146 Muğla

Banka Bilgileri

YEDİBURUNLAR LIGHTHOUSE TURİZM İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LTD ŞTİ IBAN :TR80 0001 2001 6980 0010 1000 91

KONAKLAMA KOŞULLARI

  • Odalarımızda iptal ve iade bulunmamaktadır
  • Oda Fiyatları 2 kişi için, sabah kahvaltısı dahil fiyatlardır
  • Otelimize 15 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir
  • Evcil hayvan belirli odalarımıza kabul edilmektedir. rezervasyon yapmadan önce lütfen bizimle iletişime geçiniz
  • Odalarımıza giriş saati 14:00 ve sonrası, çıkış saati 11:00 ve öncesidir

SIK SORULAN SORULAR

Otelinize çocuk kabul ediyor musunuz?
Otelimize 15 yaş altı çocuk kabul edilmemektedir.
Özel aracımızla otelinize ulaşmamız mümkün mü?
Kendi aracınızla otelimize ulaşmanız mümkündür. Yol, son 1 km’ye kadar asfalt olup son 1 km toprak yoldur. Özel aracınızla ulaşım için, Fethiye’den Antalya istikametine doğru ilerleyip Kaş yol ayrımına sapmanız gerekmektedir. 25 km sonra sonra Eşen yol ayrımından ayrıldıktan yaklaşık 5 km sonra sağ tarafta göreceğiniz Dodurga tabelasının oradan girmeniz gerekmektedir. Sırasıyla Boğaziçi, Avlankara köylerini geçtikten sonra Yediburunlar köyüne ulaşıp tabelamızın bulunduğu yerden toprak yola saparak köyümüze ulaşabilirsiniz. Google Maps’de ‘Yediburunlar Lighthouse’ olarak arattığınızda harita yardımıyla otelimize ulaşabilirsiniz.
Aracımız olmadan otelinize nasıl ulaşabiliriz?
Otelimizin transfer hizmeti olmamakla birlikte acentalar aracılığıyla Dalaman Havalimanı’ndan otelimize transfer yapılabilmektedir. Transfer ücreti kullanılacak araca göre değişmektedir. Uçuş bilgilerinize göre transferiniz tarafımızdan organize edilmektedir. Fethiye’den Karadere – Kumluova minibüsleriyle yaklaşık 1 saat süren bir yolculuktan sonra Dodurga yol ayrımında (Güneş Market) inip taksi ile otelimize ulaşabilirsiniz.
Denize uzaklığınız ne kadar?
Otelimiz deniz seviyesinden 600 m yükseklikte olmakla birlikte denize ulaşım zorlu dağ yolları sebebiyle tehlikeli bulunmakta ve tarafımızdan tavsiye edilmemektedir. Yakınlarımızda sadece yüksek araçların gidebildiği bir koy bulunmaktadır. Diğer binek araçlarına ise Patara (35 dk), Kalkan (45 dk) veya Ölüdeniz (60 dk) tavsiye edilmektedir.
En az kaç gece konaklayabiliyoruz?
Otelimizde minimum 2 gece konaklamak gerekmektedir.
3 Kişilik odalarınız mevcut mu
Sadece belirli odalarımızda 3 kişi konaklanabilmektedir. Rezervasyonunuzda aksilik yaşanmaması için bizimle iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

COVID-19 (Korona virüs) Önlemleri Hakkında Bilgilendirme

Covid-19 (Korona Virüs) Önlemleri Hakkında Bilgilendirme

Corona virüs salgının ilk günlerinden beri, önceliğimiz misafirlerimiz ve ekibimizin sağlığı.
Salgının ilk günlerinde acil eylem planımız doğrultusunda temizlik ve hijyen rutinimizi güçlendirdik. Ekibimizin ve yakınlarının sağlığını koruduk, iç iletişimimizi güçlendirdik, uluslararası yayınları takip ederek tüm paydaşlarımıza düzenli bilgi sağladık. Konuklarımızla dijital platformlar üzerinden iletişimde bulunmayı sürdürdük. Ardından önce insan sağlığı diyerek otellerimizdeki hizmetlerimize geçici bir süre ara verdik.
Sizden ayrı kaldığımız dönemde farklı uzmanlardan oluşan bir Hijyen ve Sağlık Kurulu oluşturduk. Kurulumuzun danışmanlığında yasal mevzuatta belirlenen önlem-değişikliklere ilave olarak, kendi inisiyatifimizle pek çok ilave Covid-19 hijyen adımlarını devreye aldık.

Yasal Prosedürler Ve Otorite Tavsiyeleri

Pandemi sürecinin en başında otellerimiz bünyesinde genel müdür başkanlığında tüm departman müdürleri, iş yeri hekimi, sağlık personeli, gıda mühendisi, iş sağlığı güvenliği uzmanının yer aldığı bir Hijyen Komitesi kurduk. Bu komite Dünya Sağlık Örgütü, T.C. Sağlık Bakanlığı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yayınladığı resmi talimatları ve önerileri, ilgili resmi ve uzman otoritelerin görüşlerini sürekli takip ederek gerekli olan tüm önlemlerin güncel bir şekilde uygulanmasını sağlamaktadır.

İzolasyon Protokolü

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Güvenli Turizm Sertifikası kriterleri gereği otelimizde konakladığı süre zarfında misafirlerimizin hasta, semptomlu veya şüpheli vaka olarak tespit edilmesi durumunda aşağıda belirtilen koşulları kabul etmeleri kaydıyla konaklamaya izolasyon odasında devam edebilirler.

*Herhangi bir nedenle konaklama esnasında misafire ve/veya aynı aileden ol­duğu veya birlikte aynı odada kaldığı kişilere Covid-19 teşhisi konulması ha­linde; bu misafirler otel tarafından belirlenen izolasyon odasında konaklayacak, oda dışına çıkmayacak, odasına dışarıdan ziyaretçi kabul etmeyecektir.
*Covid-19 teşhisi konan misafir misafirle aynı aileden olan veya aynı odada konaklayan kimseler de konakla­malarını izolasyon odalarında geçirecek, varsa velisi/vasii olduğu kimse­ler de konaklamalarını izolasyon odalarında geçirecek ve izolasyon oda­larından çıkmamaları sorumlulukları dahilinde olacaktır.
*Covid-19 teşhisi konan misafir ve/veya aynı aileden olan veya birlikte aynı odada konaklayan kim­selere konaklama sözleşmesinde belirtilen süre boyunca, izolasyon odalarından çıkmaksızın, sözleşme koşullarına uygun olarak yiyecek içecek servisi ve oda temizlik hizmeti sağlanacaktır.
*Covid-19 teşhisi konulması sebebiyle izolasyon odasına alınma durumunda misafire akdedilen konaklama sözleşmesi şartları uzatılabilecektir; konaklama sözleşmesine ek olarak sağlanacak izolasyon odaları dolayısıyla ek ücretlendir­melere tabi olacaktır.

Dış Denetim

Otellerimizde anlaşmalı olduğumuz uluslararası akredite hijyen kuruluşu tarafından ilgili kalite standartlarına ve yasal şartlara uygun bir şekilde, düzenli periyodlarda habersiz olarak her zaman yapılan, Food Check-Crystal, Hijyenik Oda Denetim, Hijyenik Spa & Fitness Denetim, Lejyonella ve Su Güvenliği programları bağımsız denetlemelerine kuruluş tarafından yeni oluşturulan Safe Otel Programı (Salgın hastalık risk yönetim denetim programı) da eklenmiştir.

Düzenli Testler ve Kontroller

*Restoranlarda sunulan tüm gıda ürün örneklerini gerekli analizlerin yapılması için günlük olarak şahit numune dolaplarında muhafaza etmeye devam ediyoruz. Havuzlarımızdan günlük olarak su örnekleri alarak gerekli tüm test ve kontrolleri yapıp, kayıt altına almaya devam ediyoruz.
*Uygulanan hijyen önlemlerinin bilimsel kontrolü için ilgili hijyen kuruluşu tarafından düzenli yapılan denetlemeler sırasında habersiz bir şekilde alınan swap ve ortam petrisi örnekleri ve yiyecek numuneleri bağımsız akredite bir laboratuvar tarafından analiz edilmekte ve raporlanmaktadır.

Dezenfeksiyon Uygulamalarımız

*Otellerimizde sürecin en başında tüm alanlar akredite bir firma tarafından hidrojen peroksit gümüş bazlı malzeme ile dezenfekte edilmiştir ve bu uygulama düzenli olarak devam etmektedir.
*Bunun dışında otellerimiz bünyesinde sadece dezenfekte yapacak özel ekipler kurulmuştur. Bu özel donanımlı ekip günlük olarak sürekli bir şekilde ilgili alanları hidrojen peroksit ile dezenfekte etmektedir.

Çalışanlarımızla İlgili Uygulamalarımız

*Tüm çalışanlarımızın sağlık kontrolleri resmi kurallar çerçevesinde düzenli olarak yapılmaktadır.
*Hali hazırda uygulamakta olduğumuz hijyen eğitim programlarımıza Covid-19 ile ilgili başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere ilgili tüm resmi kuruluşların kuralları ve önerileri de eklenmiştir.
*T.C. Sağlık Bakanlığı ve ilgili resmi otoritelerin kararlarına göre tüm çalışanlarımız maske ve ilgili koruyucu ekipmanları kullanmaktadır.
*Personel ortak kullanım alanlarında yeterli dezenfeksiyon ünitesi bulunur ve bu alanlar sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmiştir.

Misafirlerimizin Otele Giriş Çıkış İşlemleri

*Otelimize giriş esnasında ve kalış süresince misafirlerimize T.C. Sağlık Bakanlığı’nın belirtmiş olduğu protokoller uygulanır; ilgili semptomları gösteren misafirlerimiz gerekli önlemler alınarak sağlık kuruluşlarına yönlendirilir.
*Misafirlerimizden araçlarını otele girişleri sırasında görevli kişinin yönlendirmesi ile kendilerinin park etmesi istenir.
*Otellerimize giriş ve çıkış işlemleri sırasında yoğunluk yaşanmaması adına sosyal mesafe tedbirleri alınmış ve fiziki koşullar buna göre yeniden düzenlenmiştir.
*Misafirlerimize otele giriş sırasında T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın talep etmiş olduğu soruları içeren bir form doldurturulur; otelde alınan önlemler ve uygulamalarla ilgili yazılı bilgi verilir.
*Misafirlerimizin giriş ve çıkış işlemlerinde kullandıkları ilgili tüm cihaz ve malzemeler her kullanımdan sonra dezenfekte edilir.
*Otele giriş sırasında valizler gerekli hijyen kuralları çerçevesinde misafirlerimizin oda kapılarının önlerine güvenli bir şekilde teslim edilir. Otelden çıkış sırasında ise valizler oda kapısı önünden alınarak misafirlerin araçlarına bırakılır.

Genel Alanlar ve Toplantı Alanları

*Tüm otellerimizde kimyasal temizlik ürünleri konusunda uluslararası bilinirliği olan bir firma ile çalışılmaktadır. Firma tarafından tüm personelimize düzenli aralıklar ile verilen detaylı eğitimlerle her alan için uygun temizlik maddesi kullanılarak doğru bir temizlik işlemi yapılmaktadır.
*Tüm genel alanlar ve toplantı salonlarındaki oturma düzeni sosyal mesafeye göre yeniden düzenlenmiştir. Tüm genel alanlara ve toplantı salonları girişlerine yeterli sayıda fotoselli dezenfektan aparatları yerleştirilmiştir.
*Her zaman olduğu gibi temizliğine büyük özen gösterdiğimiz ortak kullanım alanlarının ve toplantı salonlarının rutin temizlikleri yapıldıktan özel dezenfekte birimi tarafından hidrojen peroksit uygulaması ile dezenfeksiyon işlemi tamamlanır.
*Toplantı salonlarındaki teknik ekipmanlar (mikrofon, telsiz, telefon, monitör vs.) yeni kullanım öncesi dezenfekte edilir.
*Asansörlerimizin kapasite kullanımları aynı anda maksimum 2 kişi binebilecek şekilde sınırlandırılmış ve gerekli işaretlemeler yapılmıştır.
*Otellerimizde kapalı alanlarda yer alan oyun ve aktivite alanları geçici bir süre hizmet dışıdır.

Misafir Odaları

*Tüm misafir odalarında halihazırda yüksek hijyen standartlarına göre yapılan temizliğe ilaveten temizlik sonrası hidrojen peroksit uygulaması ile dezenfekte edilerek maksimum hijyen sağlanır.
*Oda temizliğinde çalışan personel her odanın temizliği sırasında yeni eldiven, maske ve temizlik bezi kullanacak bir sonraki oda temizliğine geçmeden önce kişisel hijyen ekipmanlarını değiştirir.
*Kullanılan oda yeni misafire en az 24 saat sonra verilir.
*Düzenli olarak bakımları yapılan klimaların filtreleri hidrojen peroksit ile dezenfekte edilir.
*Odadaki misafirlerin kullanacağı malzeme ve ekipmanlar her kullanımdan önce genel temizliğin dışında ayrıca dezenfekte edilir.

Yiyecek ve İçecek Hizmetleri

*Restoranlardaki oturma düzeni sosyal mesafe kurallarına göre yeniden düzenlenmiş ve gerekli işaretlemeler yapılmıştır.
*Yoğunluğun azaltılması için gerekli olan durumlarda servis saatleri misafirlere göre zaman dilimlerine ayrılır.
*Masalar ve sandalyeler her misafirden sonra dezenfekte edilir.